СВК “Ягідки”

СВК «Ягідки» – підприємство молоде: як юридична особа була зареєстрована в 2016 році, а вже 2018 рік став початком активної діяльності. Мета господарства – вирощування органічної лохини з «прицілом» на експорт. Пробні кущі цієї ягоди в дуже невеликому обсязі були посаджені в 2016-2017 роках, основна маса посадок припала на 2018 рік.

На підприємстві встановлена бездротова система управління поливом і фертигації поля. Все обладнання – ізраїльської компанії TalGil. Управління гідравлічним клапаном – бездротове: за запитом він автоматично відкривається і закривається, ніякого ручного втручання. Яку задану команду подає система – той клапан або група клапанів відкривається, пропускаючи заданий обсяг води. Закривається так само.

Крапельне зрошення прокладено в два ряди на відстані 40 см. Між рядами кущів інтервал становить три метри, поле дуже рівне.

Кожен ряд розмічають згідно координатам, отриманим геодезистами зі супутників. Всі вони збережені в електронному вигляді, що дозволяє накладати їх на будь-які проекти, масштабувати за потребою.

Водонакопичувальний басейн також підключено до інтерфейсу автоматизації поливу.

У літню пору вода в ньому прогрівається до температури не менше 22 градусів і тільки після цього використовується для поливу.

Резервуар наповнюється з підземних джерел водопостачання, які також підключені до інтерфейсу автоматизації поливу, що дозволяє контролювати кількість води, що потрапляє у водойму, а потім – на поле. Враховується також кількість випарів.

У Поліському регіоні в воді багато заліза. Тому система була продумана так, що вода під великим тиском виходить з труб фонтаном, частина заліза окислюється і випадає в осад відразу, а частина – в процесі відстоювання води в басейні. Також на підприємстві встановлені системи фільтрації грубої, тонкої очистки та аерація.

Фертигаційний вузол системи дає можливість автоматично збільшувати або зменшувати, а також контролювати внесення маткових розчинів, за показниками pH і ЄС. Оскільки в даному регіоні показники pH у воді перевищують рекомендовані, даний вузол за завданням оператора вирівнює pH води в поле (з 7-7,5 – до 5-5,5). Зазвичай для цієї мети агрономи СВК «Ягідки» вибирають лимонну кислоту, агрономи інших підприємств – ортофосфорну, іноді – сірчану кислоту, проте вона не вирівнює pH до потрібного рівня.

На поле встановлені радіомодулі, що дозволяють керувати будь-яким елементом плантації на відстані до 5 км від насосної станції.

Системою можна управляти зі смартфона, ноутбука або ПК: включити полив, вимкнути, змішати, внести добрива. На полі біля кранових груп встановлено радіомодулі, що дозволяють керувати будь-яким елементом плантації на відстані до 5 км від насосної станції. Їх кількість поступово збільшують – в залежності від того, яку ділянку розвивають.

У СВК «Ягідки» використовують піщано-гравійний і дисковий фільтри очищення.

Один з головних елементів системи зрошення – автоматична станція фільтрації, яка надає можливість очищати воду до рівня, рекомендованого заводом-виробником. З її допомогою продовжується термін служби обладнання для крапельного зрошення. Мало хто уважно ставиться до цього аспекту, і тому через 4-5 років після установки «краплі» частина користувачів стикається з такою проблемою: крапельниця не видає рекомендований, заданий заводом-виробником, водовилив. В результаті зменшується врожайність, деякі рослини взагалі гинуть.

В системі також передбачена автоматична промивка, яка контролює рівень забруднення фільтрів за допомогою вхідних і вихідних датчиків, які «бачать» відповідний тиск. Залежно від того, яке завдання промивання задає оператор, система промивається автоматично. Велика перевага даної автоматичної фільтраційної станції – систему поливу не треба зупиняти під час промивання. Є запасна колба – якщо один фільтруючий елемент промивається, інші працюють на систему зрошення, без зменшення тиску.

«Повірте, ми «сім раз відміряли, перш ніж відрізати», коли вибирали постачальника, інсталятора та інтегратора всіх систем. Відсівали всіх, хто не надає ні сервісу, ні обслуговування, ні навчання. І вже третій рік працюємо з компанією ПрофПолив) – у нашого підприємства жодного нарікання. Якщо щось трапляється, бригада виїжджає протягом 24 годин: все відрегулює, запустить процес.

В Україні дуже багато недоброчесних підприємців, які не піклуються ні про своїх клієнтів, ні про свою репутацію – чесно вам кажу. Те, що пропонують більшість фірм в нашій країні, заточене тільки на одне: якомога дорожче продати автоматизовану систему, нехай навіть хорошу, навіть ізраїльську, але її тобі не зберуть, не налаштують, не інсталюють. І твій персонал ніхто не навчить всім цим користуватися, тому що продавці самі не знають, як це робити. Так відбувається в кращому випадку, а в гіршому – продадуть вторсировину, куплену невідомо де, і по ціні ще дорожче ізраїльського.»

— Олег Науменко • співвласник, керуючий партнер компанії СВК "Ягідки"